Мета проєкту – ефективне впровадження моделі професійної адаптації військовослужбовців, ветеранів та членів їхніх сімей в державну систему України.
Завдання проєкту:
- Підвищення ступеня соціальної і професійної адаптації військовослужбовців, звільнених у запас, ветеранів та членів їхніх сімей до умов цивільного життя.
- Розробка і застосування на практиці стійкої моделі соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, учасників бойових дій та членів їхніх сімей, що включає основні складові:
- професійну перепідготовку на короткострокових курсах за спеціальностями, затребуваним на ринку праці;
- психологічну адаптацію;
- правову адаптацію;
- сприяння в працевлаштуванні та створення власного (сімейного) бізнесу. - Надання методичної та консультативної допомоги керівникам громадських організацій, регіональним представникам Міністерства у справах ветеранів, місцевим органам влади в ефективному впровадженні проєкту «Норвегія-Україна» в державну систему соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, ветеранів та членів їхніх сімей.
- Поширення досвіду виконання проєкту і його впровадження в державну систему адаптації військовослужбовців, ветеранів та членів їхніх сімей по всій території України.
Основу проєкту складає професійна перепідготовка цільової групи на цивільні спеціальності, що користуються попитом на ринку праці України, сприяння учасникам проекту у соціальній адаптації до умов життя у громадянському суспільстві. Виконавцями основної частини проекту є навчальні заклади України і норвезький університет NORD, які організовують і здійснюють професійну перепідготовку учасників проекту за обраними спеціальностями в обсязі 500 академічних годин.
У ході соціальної адаптації учасники проєкту отримують допомогу у правовій адаптації, психологічній адаптації, а також сприяння в працевлаштуванні та організації власного бізнесу. Це завдання вирішують громадські організації, фонди, державні установи, місцева адміністрація та підприємства малого бізнесу.
Координатор в Україні - Міжнародний фонд соціальної адаптації.
Проведення надзвичайно важливої роботи із військовослужбовцями в місті Чернівці стала можливим завдяки фінансовій підтримці Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія, тривалій та ефективній співпраці із Бізнес школою Університету Норд (м. Було, Норвегія), Міжнародним фондом соціальної адаптації (м. Київ).
Проєкт «Норвегія-Україна» є одним із найбільших й найтриваліших, який розпочався ще у 2003 році. Економічний факультет Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича активно долучився до реалізації у 2014 році й за восьмирічний період в місті Чернівці із військовослужбовцями дозволив відпрацювати дієву програму професійної перепідготовки за спеціальностями «Безпека підприємницької діяльності», «Організація та управління підприємницькою діяльності», «Підприємництво та організація власного бізнесу» та систему заходів соціально-психологічної адаптації, сприяння у працевлаштуванні та відкритті власної справи. За весь період реалізації проєкту послуги з професійної перепідготовки та соціальної адаптації отримали 494 військовослужбовця та члени сім’ї.
У 2022 році завершується трирічний етап проєкту, метою якого є ефективне впровадження моделі професійної адаптації військовослужбовців, ветеранів та членів їхніх сімей в державну систему України. Тісна співпраця та активна робота організаторів (Університет Норд та Міжнародний фонд соціальної адаптації) та виконавців проекту (мережа університетів та громадських організацій) дозволили якісно побудувати та апробувати модель професійної перепідготовки та соціальної адаптації військовослужбовців та членів їх сімей.
До процесу соціальної адаптації та професійної перепідготовки військовослужбовців та членів їх сімей долучилися й органи місцевої влади. Зокрема, в рамках реалізації заходів Комплексної програми розвитку малого та середнього підприємництва у Чернівецькій області на 2021-2022 роки та за фінансування Департаменту регіонального розвитку Чернівецької обласної державної адміністрації протягом 2021 року послуги із професійної перепідготовки та соціальної адаптації додатково отримали 15 учасників. Окрім того, ряд додаткових заходів із соціальної адаптації та бізнес-семінарів профінансовано Департаментом соціально-економічного розвитку та стратегічного планування Чернівецької міської ради.